SEVA®

Od roku 2019 nabízíme exkluzivně také možnost zakoupit nové díly stavebnice SEVA® ve všech komerčně dostupných tvarech a odstínech za maloobchodní ceny. Kompletní portfolio dílků v e-shopu projektu Svět kostiček®

Projekt Svět kostiček® zařadil českou stavebnici SEVA® do svého portfolia koncem roku 2018. Dnes disponuje největší soukromou sbírkou modelů z komerčních stavebnic a jejich poskládaných alternativ jak oficiálních, tak tzv. "podpultovek", tzn. sestavených prototypních modelů dle archivních fotografií výrobce, které nebyly nikdy vydány v komerčních sadách stavebnic.

Nad rámec je v nabídce k realizaci expozičně - herní výstavy na retro vlně světově největší soukromá sbírka mapující historickou osu portfolia výrobních artiklů "Kovozávody Semily" - někdejšího zakladatele a výrobce prvotních sad SEVA, ale obecně stavebnic, her, skládaček, hraček, upomínkových předmětů, domácích a kuchyňských potřeb a průmyslových zařízení. V červenci roku 2019 byla sbírka zapsána v české Knize rekordů agentury Dobrý den v počtu 80 různých artiklů. V současné době (duben 2024) disponuje sbírka více než 180. různými artikly z výrobního období od roku 1953 do roku 1993. V nabídce expozičně - herních výstav je vedena v kategorii RETRO VLNA pod názvem "Kovozávody Semily hravě i zdravě".

Od roku 2019 se specializujeme na realizace modelů vlastní ateliérové tvorby různých tématik a v různých měřítkách, bez jakéhokoliv lepení dílů, bez jejich modifikace či lakování. Veškeré skulptury a sestavy jsou navrženy a sestaveny dle vlastní fantazie na základě různorodých předloh tak, aby přežily logistiku přepravy a procesy sestavení ze segmentů do kompletních staveb v místech realizací. V červnu 2023 počet modelů z vlastní / ateliérové tvorby překonal 750 ks a neustále jsou navrhována nová díla. Pro výstavy také navrhujeme a realizujeme zakázková díla menšího formátu, která reprezentují region objednatele v tématice např. flóra / fauna v okolí, nebo historické osobnosti. Sestaveny jsou tak historické ikony: Jan Amos Komenský, Napoleon Bonaparte, Rudolf II., Gustav Frištenský, aj.

Varianty samostatných tématik expozičně - herní výstavy v kategorii FENOMÉN:

 • SEVA NA ČASOVÉ OSE - sestavené modely z komerčních stavebnic a jejich alternativy od roku 1979 po současnost (výstava od 80 m2 do 160 m2)

 • SEVA POHÁDKA - ikonické skulptury ateliérové tvorby na motivy českých a zahraničních pohádkových / filmových postav, sestavené v třech různých měřítkách (výstava od 200 m2 do 280 m2)

 • SEVA ZVÍŘATA - modely a skulptury ateliérové tvorby zvířat napříč druhy, různá měřítka (výstava od 120 m2 do 180 m2)

 • SEVA XXL - ateliérová tvorba deskových a společenských her, hlavolamů, kloubových vozidel, pásových a technických strojů, armádní techniky, osobností, dioramačních scenérií aj. (výstava od 250 m2 do 350 m2)

 • SEVA STOLETÍ PÁRY - TOP ateliérová tvorba souprav osobních a nákladních vlakových souprav s parními lokomotivami na kolejišti, objekty železnice, speciální kolejová vozidla (výstava od 100 m2)

 • SEVA ARCHITEKTURA - ateliérová tvorba detailně propracovaných modelů budov zasazených v parteru (dlouhodobá / stálá výstava od 200 m2)

Samostatná tématika expozičně - herní výstavy v kategorii RETRO VLNA:

 • "KOVOZÁVODY SEMILY HRAVĚ I ZDRAVĚ" - expozičně - herní výstava na retro vlně (výstava od 150 m2 do 250 m2)

Galerie modelů, které byly navrženy a designovány jako zakázková díla pro současného výrobce "SEVA SPOJUJE" do komerčních stavebnic.

Modely jsou součástí továrních sad těchto výrobních edic:

 • Seva Vesmír - Družice

 • Seva Vesmír - Měsíční stroje

 • Seva Vesmír - Expedice na Mars

 • Seva Zvířata - Poslové dobrých zpráv

 • Seva Zvířata - Ptáčata

 • Seva Technic - Na pile

 • Seva Technic - Ve městě

 • BLOK Největší

SEVA STOLETÍ PÁRY - zakázkové dílo z více než 127.000 dílů

V červenci roku 2022 dostal projekt Svět kostiček® poptávku zakázkového díla od současného výrobce "SEVA SPOJUJE" na návrh a design "malé vesničky" k její instalaci na expoziční ploše bezmála 27 m2 v Království železnic v Praze na Andělu. Protože tématika tamější expozice již z názvu vyplývá, bylo velkou výzvou vymyslet dílo v dané tématice, které svým detailním zpracováním a rozsahem v měřítku panáčka Seváčka překoná veškerou vlastní ateliérovou tvorbu a nabídne velkolepou podívanou s edukativním potenciálem. Již koncem září roku 2022 se prototyp díla historicky první tématiky "Seva Století páry", navržený a sestavený z celkem 1.100 ks segmentů (sestavených částí jednotlivých modelů) kompletoval do celistvého kompletu. Celé dílo je adeptem na zápis do Guinnessovy knihy rekordů, a to z důvodů:

 • první tématicky ucelené diorama ze stavebnice SEVA o ploše větší než 20 m2

 • dílo navržené a sestavené ze 127.000 ks dílů stavebnice SEVA bez jakéhokoliv lepení, bez lakování a bez modifikace dílů

 • model navržený a sestavený jednou osobou za pouhých 267 hodin

Více informací, datových údajů a fotografií k tomuto zakázkovému dílu naleznete v blogu projektu Svět kostiček® na následujícím odkazu:

https://www.svetkosticek.cz/aktuality-a-novinky/novinky/seva-stoleti-pary