Projekty na zakázku

Máte zájem o sestavu z kostiček SEVA® dle vlastních požadavků? Kontaktujte nás pomocí webového formuláře nebo e-mailem a pošlete své požadavky včetně obrázku cíleného díla.

Ing. arch. Petr Šimr, Ph.D.

Autorem a patronem projektu putovní výstavy Svět kostiček® je sběratel, designer, stavitel, vystavovatel a lektor Petr Šimr - PEESKO®.

"Nedávno se mě jeden novinář zeptal, co udělat pro to být šťastný? Jednoduchá odpověď. Chcete být šťastní? Dělejte to, co milujete, baví Vás to a vidíte v tom potenciál, cíle a výzvy! Nenechte se v tom ničím a nikým omezovat! Dělejte to tak svobodně, jak svobodně žijete. To Vám přinese požitek, chuť pokořovat nové výzvy, nové cíle, nová odhodlání a překonávat stále vyšší překážky. To je štěstí. Jinak to snad ani fungovat nemůže. Někdo ho vidí v partnerovi / partnerce, někdo v rodině, někdo v zaměstnání. Jedno tohle všechno má společné. Jak si to člověk udělá, takové to bude mít. Je to především o přístupu, trpělivosti a odhodlání a vášni. Aspoň podle mě. Dělám, co mě baví a mají z toho užitek ostatní, napříč všemi generacemi. A o tom to je."

Mou specializací je realizace výstav „na míru“, designérská, přednášková, konzultační a lektorská činnost. Sortimenty továrních výrobních setů, jejich alternativ a ateliérové SEVA® vlastní tvorby. Příkladem: automobily, modulární domy, městské a vesnické stavby, městská vybavenost, skulptury zvířat, společenské hry a středověké stavby, aj.

 

Zkušenosti s českými stavebnicemi:

SEVA®

Koncem roku 2018 jsem navázal spolupráci s českým výrobcem (SEVA SPOJUJE) této stavebnice, která je na trhu od roku 1979. Nejdříve jsem zakoupil všechny typy stavebnic Seva a nasbíral zkušenosti při stavbách modelů z továrních setů, včetně alternativ. Na jaře 2019 jsem dokončil přestavbu přízemních prostor v objektu pro potřeby ateliéru a zakoupením všech typů a tvarů dílů v dostupných barvách jsem jej vybavil. Zároveň jsem tím pak započal vlastní tvorbu modelů, kterými se prezentuji na vyzvaných putovních i stalých expozičně - herních výstavách, ale i veletrzích a jiných kulturních eventech. Vlastní tvorba modelů různých tématik je dnes prioritním prezentovatelným artiklem nabídkového portfolia projektu Svět kostiček®. Inspirace je všude kolem nás, proto jsou nové tématiky modelů úspěšně rozšiřovány a vznikají také tématiky modelů a scenérií nové.

 

GECCO

Originální česká stavebnice GECCO, vychází ze základního principu skládání kostek odspodu nahoru. Ovšem podstatným rozdílem oproti dánské stavebnici horní výstupek ve tvaru kytičky a k tomu tvarovaný protikus ve spodní částki každého dílů.  Tato stavebnice je nejmladší polytechnickou plastovou stavebnicí a na trhu se vyskytuje od roku 2008. V portfoliu projektu Svět kostiček® se prezentuje převážně skrz zakoupené a poskládané tovární sety či hotové sestavy zapůjčené výrobcem. 

 

CHEVA

Česká stavebnice Cheva od společnosti Chemoplast je na trhu již od začátku 90. let 20. století. Ačkoliv se vyznačuje systémem skládání kostiček obdobným jako se stavebnicí Lego® , s Legem kompatibilní není. Tvarové a proporční charakteristiky jednotlivých základních dílů jsou pouze dvojnásobkem výšky (baseplates, plates, bricks) a tzv. SNOT technika nabízí jiné tvůrčí principy spojování dílů než u dánské stavebnice. I přes nezdar v zahájení užší spolupráce přímo s výrobcem se podařilo díky jeho rozšíření barevného portfolia dílů jejich nákupem zajistit určitá množství dílů dasných barev pro vlastní tvorbu. Tyto unikátní modely staveb z ateliérové vlastní tvorby jsou opět prioritním a preferovaným artiklem nabídkového portfolia projektu Svět kostiček®, vhodným k realizaci expozičně - herní výstavy nejen v kulturním sektoru. Pro absenci přímé spolupráce s výrobcem nelze ovšem na výstavách návštěvníkům nabídnout prospekty, brožury s výrobním portfoliem výrobce, ani výhodnější nákupy stavebnic a dílů. 

 

VARIANT 

Česká plastová polytechnická stavebnice VARIANT, podobná stavebnici MERKUR, se vyrábí společností KADEN již více než 50 let. Jednotlivé tvarově definované prvkové a příhradové prvky se spojují pomocí šroubů, matic a dalších konstrukčních spojovacích prvků. Tím se dají tvořit nejen standardizované, léty prověřené modely dle návodu k sestavení v damném komerčním setu, který za ta desetiletí změnil pouze grafickou podobu a typ obalu (plastový kýbl, papírová krabice atd.), ale také různě detailně propracované modely vlastní tvorby různých tématik. V portfoliu projektu Svět kostiček je zastoupení s modely vlastní tvorby i edičních setů vycházejících z komerčního setu sestavených z dílů této stavebnice od zimy roku 2020. Postupně je portfolio modelů detailněji propracováváno a tématicky rozšiřováno.       

Ing. arch. Petr Šimr Ph.D.