Ing. arch. Petr Šimr

Již od útlého dětství jsem byl veden díky rodičům k rozvoji fantazie pomocí "Euro kostek" stavebnice LEGO®. Má první stavebnice byl set Lego® Basic, kterou jsem dostal k narozeninám ve čtyřech letech. Následovaly postupně Lego® System a Lego® Technic. Ačkoli jsem si k Legu® Technic nikdy nenašel vztah, mám dodnes několik stavebnic, jejichž datace získání mě vždy posouvá v myšlenkách do dob, kdy jsem je stavěl.

V mých 14 letech jsme s bratrem dostali první 2 vlakové sety. Tenkrát byly ovšem vlaky i Lego obecně velmi drahé a rodiče si z finančních důvodů nemohli dovolit naše kolejiště rozšiřovat. Naproti tomu jsme dostávali sety s různými tématy, nebo jsme si kupovali různé náhradní díly v oficiálních prodejnách za plnou, někdy až přemrštěnou cenu.

Zhruba do 19 let jsem aktivně z Lega® stavěl, hlavně modely kamionů, vozidel, ale i do detailů vypracované 3D modely rodinných domů, vil a kostelů. Díky své fantazii a stavebnímu nadání jsem vystudoval Střední odbornou školu stavební v oblasti Pozemního stavitelství a byl úspěšně přijat na Architekturu a stavitelství na ČVUT v Praze. Bohužel ale při studiu vysoké školy a plnění povinností nezbýval ani čas ani peníze rozšiřovat tento koníček a tak jsem se na téměř celých 9 let od Lega úplně odpoutal.

Dnes mám již nejen více volného času, ale flexibility, prostoru i finančních možností se tomuto skvělému koníčku aktivně věnovat dále a úspěšně rozšiřuji - díky aktivnímu zájmu o aktuální ceny Lega® z 90. let na trhu a zajímavým a cenově dostupným obchodům další sety a části z různých sestav pro doplnění své Lego sbírky.

Z dětství jsem zachoval z cca 40 Legových setů drtivou většinu setů prakticky v neponičeném, velmi zachovalém stavu, proto je lze použít do parteru jako tématicky výplňové části celku, který vytvářím.

Rozhodně se za své výtvory a návrhy nemohu a nemusím stydět a v současné době - díky technickým vymoženostem a existence internetu lze představit svou sbírku nejen Lego vlaků a jejich příslušenství, ale i ostatních zakoupených a získaných setů a výtvorů nejen dle vlastních návrhů, které jsou k nalezení pod dalšími odkazy na této stránce a budou také k vidění na výstavách např. v Království železnic v Praze, nebo v německém Hannoveru.