Co je nového?

Lego zavítá na zámek Slavkov u Brna (25. 03. - 31. 08. 2023)

autor: Peesko kategorie: Co je nového? přečteno: 46

Výstava SVĚT KOSTIČEK

Výstava exponátů slavné stavebnice. Rodiče i děti si mohou prohlédnout, co všechno může vzniknout správným poskládáním kostiček – budovy, stroje, města. Součástí výstavy je rovněž dílnička, kde si děti mohou něco poskládat dle vlastních představ. V rámci „Zahájení sezóny“, 25. 3. 2023 je možno navštívit výstavu s 50% slevou ze vstupného. Dílnička bude otevřená od 26. 3. 2023.

 

Výstava je přístupná v otevírací době zámku od 25. 3. do 31. 8. 2023.

KOVOZÁVODY SEMILY HRAVĚ I ZDRAVĚ - retro výstava v Kralupech nad Vltavou (24. 03. - 03. 06. 2023)

autor: Peesko kategorie: Co je nového? přečteno: 21

 

Návštěvníci se mohou od 24. 03. 2023 – do 03. 06. 2023 těšit na expozičně - herní výstavu na retro vlně "KOVOZÁVODY SEMILY HRAVĚ I ZDRAVĚ"  s téměř zapomenutým fenoménem.

               V prostorách městského muzea v Kralupech nad Vltavou se představí největší soukromá sbírka artiklů napříč výrobním portfoliem někdejšího výrobce "Kovozávody Semily", datovaná z let 1955 - 1993. Sbírka zahrnuje stavebnice a skládačky (Seva, Seko, Alfa, Kombi, Disco, aj.), plastové mozaiky (Mosaic Color, Mosaic Maxi), společenské a didaktické hry (Ukaž, co víš; Znáš odpověď, aj.), magnetické mozaiky (Klobouk dolů, mozaika Brouček, Počty a hry s magnety, fema, aj.), ale také hračky do vody (Akvaball, stříkací pistolky, delfín Filip, aj.). Mezi další výrobní speciality neodmyslitelně patří i Upomínkové televizorky s fotogalerií pohádek a známých míst nejen v ČR, ale i Evropě, magická tabulka Grafo, Magic ball - pomůcka pro zdravé dýchání, nebo zástupci výrobního portfolia Monti system, nebo Monti metal. Budou k vidění ovšem také natahovací hračky, střílecí pistolky a katapulty, dětské počítací váhy se závažím, plastikový model letadla v TOP stavu, aj. KZ Semily vyráběl také ruční domácí a kuchyňské potřeby, mezi něž se řadí např. ruční šicí stroj, ruční mlýnky na kávu, kráječ ovoce, zeleniny a ořechů, zdobičky na dorty a vykrajovátka, lis na česnek nebo otvírák na konzervy. Nemohou ovšem chybět ani malé mobilní váhy do 250 g, nástěnné kuchyňské váhy, stojaté váhy s mísou nebo kojenecké váhy, osobní váhy, nebo staré kovové váhy a mincíře. Většina sbírkových artiklů se dochovala v původních zachovalých obalech, ale také v TOP stavu. 

               Soukromá sbírka pana Petra Šimra byla 14. července 2019 na výstavě v Litomyšli oficiálně uznána jako největší sbírka v ČR a zapsána do databáze rekordů a kuriozit u agentury Dobrý den (Pelhřimov), tehdy s 80 artikly. Tento rekord byl ještě v srpnu 2019 překonán a nyní se pyšní více než 160 různými artikly, reprezentující značku výrobce KZ Semily. Podle neoficiální databáze výrobků tohoto výrobce již ve sbírce chybí pouze plechové panty k víkům na rakve, dvě hračky na klíček, navlékač jehel, přívěsný vozík za motocykl Jawa a velké plechové boxy na kolečkách.

               Součástí výstavy bude i dětská herna s kostičkami SEVA, Seko, Mosaic Maxi a Disco. Také bude zařazena desková společenská hra "Ukaž co víš". Všechny tyto čtyři typy stavebnic i desková společenská hra se vyrábějí dodnes společností Seva spojuje, která spadá pod český slévárenský koncern společnosti Beneš a Lát, a. s..  

               Na pokladně muzea lze zakoupit nové stavebnice a další artikly z aktuální produkce výrobce Seva spojuje za fajn ceny. Zajisté je na co se těšit

Nové díly stavebnice CHEVA v Mini-obchůdku

autor: Peesko kategorie: Co je nového? přečteno: 61

Do Mini-obchůdku byly přidány nejrůznější typy nových dílů české stavebnice CHEVA v různých barevných odstínech, včetně běžně nedostupných typů a varev. Jedná se pouze o originál kostky od výrobce Chemoplast. Nejedná se o 3D tisk.

 

Sháníte chybějící díly na doplnění setů, nebo kostky pro Vaši vlastní tvorbu? V Mini-obchůdku projektu Svět kostiček jste správně! Vše je pečlivě roztříděno do jednotlivých kategorií. V případě, že sháníte něco speciálního, napište nám e-mail s dotazem a nejlépe fotografií poptávaného artiklu.

Stavebnice CHEVA zavítá do Muzea regionu Valašsko na zámku ve Vsetíně (11. 03. - 28. 05. 2023)

autor: Peesko kategorie: Co je nového? přečteno: 98

Návštěvníci se mohou od 11. 3. 2023 – 28. 5. 2023 těšit na expozičně - herní výstavu od projektu Svět kostiček® exponáty ze stavebnice CHEVA, téměř zapomenutým fenoménem. Z tradiční ryze české stavebnice CHEVA® představí autor výstavy a patron projektu Svět kostiček® Petr Šimr nejen výběr ze sortimentu komerčních edic továrních setů včetně prosincové novinky roku 2021, CHEVA 66 - Tahač, kterou pro výrobce osobně navrhl a designoval, ale také světově unikátní, detailně propracované modely ze své vlastní ateliérové tvorby. Za pozornost stojí diorama vesnických staveb s architektonicky tradičními znaky napříč regiony České republiky, ale také vybrané objekty zahraniční architektury. Za zmínku stojí z nejnovější tvorby také ranč se stájemi a policejní transport koně v přívěsu.

Výstava nabídne rovněž komfortně vybavenou dětskou hernu s kostičkami Cheva® a Cheva® Bimbo.

Modelové domy z české stavebnice CHEVA

autor: Peesko kategorie: Co je nového? přečteno: 48

Příprava na muzejní sezónu 2023 je v plném proudu. Proto také pro letošní vyzvané výstavy vznikají zbrusu nové stavby a modely z českých stavebnic. Ze stavebnice CHEVA byly navrženy a realizovány stavby bytové řadové architektury, francouzská ambasáda do řadové zástavby, domek s apsidou typu amerických periferií, pavlačový motel s točitým venkovním schodištěm po vzoru italské Verony, ale také ranč s koňskými stájemi. 

Ranč s koňskými stájemi a překážkovou dráhou, designed by Peesko

 

Přeprava koně, designed by Peesko

 

Pavlačový motel s točitým schodištěm po vzoru italské architekturydesigned by Peesko

 

Bytová řadová zástavba s francouzskou ambasádou, designed by Peesko

 

 

Domek z americké čtvrti, designed by Peesko

 

Další stavby jsou v přípravě.