Výstava na retro vlně s "Kovozávody Semily hravě i zdravě" prodloužena do 01. července 2020!!!

autor: Peesko kategorie: Co je nového? přečteno: 375

Návštěvníci se mohou od 05. března do 01. července 2020 těšit na zahájení první expozičně - herní výstavy na retro vlně "Kovozávody SEMILY - hravě i zdravě,  téměř zapomenutým ryze českým fenoménem.

               V prostorách muzea v Semilech se představí největší soukromá sbírka artiklů napříč výrobním portfoliem někdejšího výrobce "Kovozávody Semily", datovaná z let 1958 - 1993. Sbírka zahrnuje stavebnice a skládačky (Seva, Seko, Alfa, Kombi, Disco, aj.), plastové mozaiky (Mosaic Color, Mosaic Maxi), společenské a didaktické hry (Ukaž, co víš; Znáš odpověď, aj.), magnetické mozaiky (Klobouk dolů, mozaika Brouček, Počty a hry s magnety, fema, aj.), ale také hračky do vody (Akvaball, stříkací pistolky, delfín Filip, aj.). Mezi další výrobní speciality neodmyslitelně patří i Upomínkové televizorky s fotogalerií pohádek a známých míst nejen v ČR, ale i Evropě, magická tabulka Grafo, Magic ball - pomůcka pro zdravé dýchání, nebo zástupci výrobního portfolia Monti system, nebo Monti metal. Budou k vidění ovšem také natahovací hračky, střílecí pistolky a katapulty, dětské počítací váhy se závažím, plastikový model letadla v TOP stavu, aj. KZ Semily vyráběl také ruční domácí a kuchyňské potřeby, mezi něž se řadí např. ruční šicí stroj, ruční mlýnky na kávu, kráječ ovoce, zeleniny a ořechů, zdobičky na dorty a vykrajovátka, lis na česnek nebo otvírák na konzervy. Nemohou ovšem chybět ani malé mobilní váhy do 250 g, nástěnné kuchyňské váhy, stojaté váhy s mísou nebo kojenecké váhy, osobní váhy, nebo staré kovové váhy a mincíře. Většina sbírkových artiklů se dochovala v původních zachovalých obalech, ale také v TOP stavu. 

               Soukromá sbírka pana Petra Šimra byla 14. července 2019 na výstavě v Litomyšli oficiálně uznána jako největší sbírka v ČR a zapsána do databáze rekordů a kuriozit u agentury Dobrý den (Pelhřimov), tehdy s 80 artikly. Tento rekord byl ještě v srpnu 2019 překonán a nyní se pyšní více než 100 různými artikly, reprezentující značku výrobce KZ Semily. Podle neoficiální databáze výrobků tohoto výrobce již ve sbírce chybí pouze žehlící prkno, plechová víka na rakve a velké plechové boxy na kolečkách.

               Součástí výstavy bude i dětská herna s kostičkami SEVA, Mosaic Maxi a Disco. Všechny tyto tři typy stavebnic se vyrábějí dodnes společností Seva spojuje, která spadá pod českého výrobce Beneš a Lát, a. s..  

               Na pokladně muzea lze zakoupit nové stavebnice a další artikly z aktuální produkce výrobce Seva spojuje za fajn ceny. Zajisté je na co se těšit.

 

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

ADRESA:

Muzeum a Pojizerská galerie Semily,
příspěvková organizace
Husova 2

513 01 Semily
 

TEL.: +420 481 622 528
MOB.: +420 775 859 001
EMAIL: muzeum@muzeumsemily.cz

 

OTEVÍRACÍ DOBA MUZEA:

    . září - červen: PONDĚLÍ - zavřeno

                                    ÚTERÝ - NEDĚLE 9:00 - 12:00 a 13:00 - 16:00 hod  

  • červenec - srpen: DENNĚ 9.00 - 17.00 hod.

 

VSTUPNÉ MUZEUM: 

  • DOSPĚLÍ: 50,- Kč
  • DĚTI, SENIOŘI, DRŽITELÉ PRŮKAZŮ: ISIC, ITIC, Senior pas: 30,- Kč
  • STUDENTI VV OBORŮ: zdarma
  • DRŽITELÉ PRŮKAZŮ: AMG, ZTP/P, ZTP + doprovod: zdarma
  • ŠKOLY: 20,- Kč / os. / učitelé zdarma
štítky: Fashion Mode funny Kids and People