RETRO VLNA, aneb hravě i zdravě s Kovozávody Semily v Ostrově (09. 07. - 30. 08. 2020)

autor: Peesko kategorie: Co je nového? přečteno: 274

Návštěvníci se mohou od 09. července do 30. 08. 2020 těšit na zahájení expozičně - herní výstavy "RETRO VLNA, aneb hravě i zdravě" prezentující sběratelské skvosty, které pamatují "naše - Vaše" generace od 50. let 20. století.

               V prostorách galerie Radnice se představí největší soukromá sbírka artiklů napříč výrobním portfoliem někdejšího výrobce "Kovozávody Semily", datovaná z let 1955 - 1993. Sbírka zahrnuje stavebnice a skládačky (Seva, Seko, Alfa, Kombi, Disco, aj.), plastové mozaiky (Mosaic Color, Mosaic Maxi), společenské a didaktické hry (Ukaž, co víš; Znáš odpověď, aj.), magnetické mozaiky (Klobouk dolů, mozaika Brouček, Počty a hry s magnety, fema, aj.), ale také hračky do vody (Akvaball, stříkací pistolky, delfín Filip, aj.). Mezi další výrobní speciality neodmyslitelně patří i Upomínkové televizorky s fotogalerií pohádek a známých míst nejen v ČR, ale i Evropě, magická tabulka Grafo, Magic ball - pomůcka pro zdravé dýchání, nebo zástupci výrobního portfolia Monti system, nebo Monti metal. Budou k vidění ovšem také natahovací hračky, střílecí pistolky a katapulty, dětské počítací váhy se závažím, plastikový model letadla v TOP stavu, aj. KZ Semily vyráběl také ruční domácí a kuchyňské potřeby, mezi něž se řadí např. ruční šicí stroj, ruční mlýnky na kávu, kráječ ovoce, zeleniny a ořechů, zdobičky na dorty a vykrajovátka, lis na česnek nebo otvírák na konzervy. Nemohou ovšem chybět ani malé mobilní váhy do 250 g, nástěnné kuchyňské váhy, stojaté váhy s mísou nebo kojenecké váhy, osobní váhy, nebo staré kovové váhy a mincíře. Většina sbírkových artiklů se dochovala v původních zachovalých obalech, ale také v TOP stavu. 

               Soukromá sbírka pana Petra Šimra byla 14. července 2019 na výstavě v Litomyšli oficiálně uznána jako největší sbírka v ČR a zapsána do databáze rekordů a kuriozit u agentury Dobrý den (Pelhřimov), tehdy s 80 artikly. Tento rekord byl ještě v srpnu 2019 překonán a nyní se pyšní více než 115 různými artikly, reprezentující značku výrobce KZ Semily. Podle neoficiální databáze výrobků tohoto výrobce již ve sbírce chybí pouze přívězný vozík za motocykl Jawa, plechová víka na rakve a velké plechové boxy na kolečkách.

               Součástí výstavy bude i dětská herna s kostičkami SEVA, Mosaic Maxi a Disco. Všechny tyto tři typy stavebnic se vyrábějí dodnes společností Seva spojuje, která spadá pod českého výrobce Beneš a Lát, a. s..  

               Na pokladně lze zakoupit nové stavebnice a další artikly z aktuální produkce výrobce Seva spojuje za fajn ceny. Zajisté je na co se těšit

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

 

Provozní doba 

Otevírací doba od 27. 5. 2020
Středa – pátek 13.00 – 17.00 hod. | sobota – neděle 11.00 – 17.00 hod.
Ve dnech konání svatebních obřadů je výstava otevřena od 13.00 hod.

Kontakt

Stará radnice
Staré nám. 46
Staré nám. 46, 363 01 Ostrov
 

 

tel.: +420 724 509 195, e-mail: stararadnice@dk-ostrov.cz

Vstupné

70 Kč / dospělá osoba

35 Kč / dítě od 3 let věku

štítky: KZ Semily Kovozavody Semily retro vlna retro fasion Oldies Golden Years